subota, 20. siječnja 2018.

Imate li koji od ovih 5 simptoma? Provjerite, to su znakovi koji nagovještaju nešto loše

Tijelo šalje poruke, poslušajte ih. 


Ljudsko je tijelo nevjerojatan mehanizam koji nam može na razne i pomalo neobične načine “dojaviti” što mu ne odgovara, kao i kojih mu vitamina nedostaje.                                           Prehrana suvremenog čovjeka svodi se na procesuiranu hranu punu umjetnih dodataka, konzervansa i bojila s malo nutrijenata. Također, takva prehrana može ometati apsorpciju važnih vitamina i minerala u probavni sustav.
Važno je simptome primijetiti na vrijeme i znati kako si pomoći prije nego se teže razbolimo.
Nedostatak vitamina i minerala u tijelu najčešće se odražava u nekoliko simptoma koje je lako prepoznati obratimo li dovoljno pažnje.
Uz najčešće simptome donosimo i načine kako tomu doskočiti.

1. Pukotine na rubovima usana (žvale)

Najčešći uzroci pojave žvala su:


  • nedostatak vitamina B skupine
  • neke bolesti želuca s pojačanim lučenjem želučane kiseline koja nagriza sluznicu usana
  • nedostatak stražnjih zuba ili spušteni zagriz
  • anemija uzrokovana nedostatkom željeza
  • zaraza bakterijama streptokokom i stafilokokom, gljivicama (najčešće kandidom)
  • loši higijenski uvjeti i neadekvatna higijena usne šupljine
  • često se javlja kod osoba koje puno govore i vlaže jezikom kutove usana
  • često se javlja kod dijabetičara, jer imaju oslabljeni obrambeni sustav
Ako ste isključili neke od gornjih faktora, ovo je zasigurno znak manjka: željeza, cinka i vitamina B skupine poput nijacina (B3), riboflavina (B2) i B12.                                                        Rješenje: Jedite više tofua, kvinoje, posnog sira, blitve i špinata, kikirikija, suhih marelica, šparoga, svih vrsta sjemenki i mahunarke. Kombinirajte namirnice s brokulom i keljom radi apsorpcije željeza (C vitamin).


Prekomjerno lizanje usana ili izloženosti vjetru, hladnoći, odnosno suhom zraku može dodatno pogoršati stanje i dovesti do još većih pukotina te vrlo tanke kože zato pripazite i na to.
Pukotina ponekad također može biti zbog alergijske reakcije na sastojak u kozmetičkim proizvodima koje ste nedavno počeli koristiti.

2. Crveni osip na licu koji se peruta i/ili preveliko opadanje kose

Ljuskavi osip uz crvenilo, koji se obično pojavljuje uz liniju vlasišta ili na licu, kao i pojačano ispadanje kose mogu biti znakovi nedostatka slijedećeg:
Nedostaje vam zasigurno: biotin
Rješenje: Jedite kikiriki, bademe, blitvu, kozje mlijeko, jogurt, rajčice, mrkvu, luk, orahe, mlijeko, sezam, banane, avokado, gljive.


Niske temperature u zimskom periodu u značajnoj mjeri pogoršavaju cijeli niz oboljenja kože, što se naročito manifestira na koži lica. Obično je riječ o seboroičnom dermatitisu, atopijskom dermatitisu, rosacei, psorijazi, kontaktnom alergijskom dermatitisu lica, kožnom eritematodesu i sakoidozi. Sve nabrojane bolesti su kronične i pogoršavaju se u zimskom periodu zato dodatno pripazite.                                                                                                Mnogi faktori mogu dovesti do opadanja kose:
  • Nekoliko mjeseci nakon bolesti ili teže operacije možete odjednom izgubiti veliku količinu kose, što bi mogla biti posljedica povišenih stresnih hormona poput kortizola.
  • Bolesti štitnjače često uzrokuju opadanje vlasi.
  • Na kosu mogu nepovoljno djelovati kontracepcijske pilule na hormonalnoj bazi.
  • Mnoge žene primjećuju ispadanje vlasi unutar tri mjeseca nakon porođaja.
  • Gubitak kose mogu izazvati i neki lijekovi, kao na primjer oni protiv zgrušavanja krvi, gihta, visokog krvnog tlaka, srčane bolesti i depresije.
  • Gljivične infekcije na koži mogu potaknuti gubitak kose kod djece.
  • Opadanje kose nekad se pojavljuje kao sastavni dio bolesti kao što su lupus ili dijabetes.
  • Neke frizure mogu potaknuti opadanje kose, posebno ako dugo nosite pletenice ili koristite uske uvijače.
  • Vruće ulje za kosu ili kemikalije koje se koriste za izradu trajnih kovrča mogu izazvati upalu na folikuli dlake, što može dovesti do oštećenja i gubitka kose.
  • Opadanje kose može biti uzrokovano i genetskim faktorima.

3. Crvene ili bijele izrasline koje sliče aknama (na obrazima, rukama, bokovima)

Crveni i bolni potkožni prištevi koji nalikuju na akne u odrasloj dobi mogu biti znak neravnoteže hormona, no često i nedostatka slijedećeg:
Nedostaju vam: esencijalne masne kiseline te vitamini A i D.
Rješenje: Povećajte unos zdravih masti, jedite više orašastih plodova i sjemenki poput lana. Važan je i unos lisnatog zelenog povrća, ali i mrkve i paprike za vitamin A. Pojačajte unos mliječnih proizvoda.                                                                                                             


4. Utrnulost ruku, stopala i drugih dijelova tijela ili peckanje

Osjećaj ukočenosti, privremeni gubitak osjeta te trnci u rukama i nogama najčešće su znak manjka folne kiseline odnosno vitamina B9, kao i vitamina B6 i B12. Oni su u izravnoj vezi s perifernim živčanim sustavom te njihov manjak uzrokuje smetnje, ali i poremećaj koji se očituje u anksioznosti, depresiji, anemiji i umoru.
Nedostaju vam: vitamini B skupine, folna kiselina (B9), B6 i B12.
Rješenje: Jedite špinat, šparoge, ciklu, sve vrste graha, mliječne proizvode.
Ukoliko pijete neki lijek obratite pozornost na to ima li on nus djelovanja vezana za slabu cirkulaciju ili pojavu trnaca.


Kod aktivnijih pušača/konzumenata nikotina može doći do trnaca zbog začepljenih krvnih žila i slabe cirkulacije.                                                                                                          Posjetite stručnjaka onda kada:
  • ne znate uzrok trnaca
  • trnci su popraćeni bolom u vratu, ruci ili prstima
  • imate osip
  • ako se trnci u nogama i trnci u stopalima pogoršavaju kada hodate
  • uz trnce u rukama osjećate slabost i ne možete se pomaknuti, kao da ste paralizirani
  • simptomi su se pojavili točno nakon ozljede glave, vrata ili kralježnice
  • imate uz trnce i tikove (nekontrolirane pokrete)
  • nakratko gubite svijest
  • gubite sposobnost govora, vida, koordinacije

5. Grčevi u mišićima, probadajuća bol (u nožnim prstima, listovima)

Podrhtavanje kapaka i mišića uz pojavu grčeva u mišićima najčešće su znak nedostatka magnezija, kalija i kalcija. Ako se simptomi javljaju često, to je znak kroničnog nedostatka kojeg se ne može popraviti samo boljom prehranom, već i uzimanjem nadomjestaka minerala. Ako redovito trenirate, tada obično dolazi do pojačanog gubitka minerala znojenjem.


Nedostaju vam: magnezij, kalcij i kalij.
Rješenje: Jedite koprivu, alge, banane, zeleno lisnato povrće, bademe, lješnjake, sjemenke, orahe, cjelovite žitarive, trešnje, jabuke, grejpfrut.
Ako su poljoprivredna zemljišta dovoljno zasićena mineralima, lisnato zeleno povrće, sjemenke, orašasti plodovi i cjelovite žitarice predstavljaju prilično vrijedne izvore magnezija. Međutim, određena se samonikla krmna hrana doista ističe, kao što su kopriva (860 mg na 100 grama) i mišjakinja (529 mg na 100 g) i pruža mnogobrojne krijepeće i hranjive koristi i u ljudskoj i u stočnoj prehrani, ponajviše zahvaljujući njihovu visokom mineralnom sadržaju. Alge, stari morski stanovnici, sadrže izvrsnu razinu kao i većina morskog bilja. Prisjetite se da su one neprestance oplakivane otopinom čiji je treći najzastupljeniji mineral – magnezij. I izvorna, neprerađena morska sol predstavlja vrlo vrijedan izvor magnezija, skupa s mineralima u tragovima.                                                      Za zdravo tijelo potrebni su i kalcij i magnezij – u odgovarajućoj ravnoteži jednog u odnosu na drugi, kao i u odnosu na ostale potrebne minerale. Budući da ih se smatra biokemijskim suparnicima, prvi ne može djelovati da ne izazove suprotnu reakciju drugoga. Pa ipak i kalcij i magnezij moraju biti prisutni u uravnoteženim količinama kako bi u tijelu normalno djelovali. Pojedini istraživači predlažu da bi zdrav omjer kalcija i magnezija iz prehrane trebao iznositi 2:1. Drugi uvažavaju odnos 1:1 koji odražava proporcije iz prehrane uz koje smo se razvili, prije pojave poljoprivrede. U današnjim, industrijaliziranim zemljama taj omjer iz prehrane iznosi od 5:1 do gotovo 15:1. Neravnoteža ovih dvaju iznimno važnih minerala stvara u tijelu brojne strašne posljedice koje medicinski stručnjaci često previđaju kada liječe bolesna stanja koja ona uzrokuje.


Mnogi pate od nedostatka magnezija, pa tako čak oko 40 posto ljudi osjeća učestale grčeve u listovima tijekom noći. Bol se najčešće javlja noću, tijekom spavanja. Mišići se odjednom počinju grčiti, listovi postanu tvrdi kao kamen i izrazito bolni, a nerijetko se grčenje širi i na stopalo. Bol je tako jaka da se osoba naglo budi. Poslije toga nemoguće je vratiti se ugodnom noćnom snu. Čak i kad grčevi popuste i nestanu, ostaje osjećaj napetosti i strah od ponovnog napada boli. Od noćnih napada grčeva u listovima osobito pate žene, a bolna buđenja česta su i kod osoba koje se amaterski bave sportom, starijih ljudi i oboljelih od šećerne bolesti.
Bolna napetost mišića i grčevi češći su u proljeće i ljeti. Razlog tome je to što se za toplih dana više znojimo, a često ne uzimamo dovoljno tekućine. Kad dođe do neravnoteže u metabolizmu minerala, mišići pate od akutnog nedostatka magnezija i počinju se grčiti.
Činjenica da do grčeva najčešće dolazi noću proizlazi iz prirodne oscilacije razine magnezija u tijelu. Kako razina magnezija u krvi fiziološki pada u ranim jutarnjim satima, velika je vjerojatnost da će manjak magnezija izazvati probleme u kasno doba noći.
Uzimanje preparata koji sadrže magnezij može pomoći. No, problem je u tome što mnogi od njih sadrže prenisku dozu, ili se, što je posebno slučaj s tabletama obloženim šećerom, ne uzmu u dovoljnoj količini raspoređenoj tijekom cijelog dana. Rezultat toga je da osobe s pomanjkanjem magnezija često ne uzimaju dovoljne nadomjesne količine pa nema odgovarajuće nadoknade.                                                                                                  Za pravilnu apsorpciju magnezija iz prehrane neophodna je zdrava crijevna flora. Sindrom iritabilnog crijeva, sindrom propusnosti crijeva, kandidijaza i drugi crijevni poremećaji mogu jako ograničiti količinu magnezija koju će tijelo moći apsorbirati. Starije odrasle osobe često pate zbog smanjene proizvodnje želučane solne kiseline što općenito može oslabiti apsorpciju minerala. A kod toliko onih koji svoju „žgaravicu“ liječe antacidima crijevnu je floru teško održati zdravom.


Čak i uz idealne probavne uvjete, samo se dio magnezija iz hrane apsorbira – manje kada su tjelesne zalihe dovoljne, a više ako u tijelu postoji manjak. Ovo također vrijedi i za dodatke magnezija, a na tržištu ih postoji mnogo što Vas može zbuniti. Za prosječnu je osobu samostalna nadopuna magnezija bezopasna pogotovo ako znate da imate simptome koji bi mogli biti povezani s manjkom magnezija ili ste pod većim stresom. Višak magnezija se izlučuje urinom ili stolicom, a najuobičajenija reakcija na previše magnezija je rijetka stolica. Pojedinci sa zatajenjem bubrega ili bubrežnim oboljenjem, izrazito usporenom srčanom frekvencijom ili začepljenjem crijeva trebali bi izbjegavati terapiju magnezijem.


Uobičajene preporuke za doziranje protežu se otprilike od 6,6 do 22 miligrama po kilogramu tjelesne težine ovisno o tjelesnom stanju, potrebama za rast (kod djece) i zastupljenosti simptoma.
Izvori: 24sata/dnevno/alternativa-za-vas/mojezdravlje/istineilažiohrani/atma.hr

Nema komentara:

Objavi komentar