Nametljive teme mogu da budu razlog nesanice. To je slučaj kada je osoba, koja je na kraju dana završila svoje zadatke, opuštena i spremna za uspavljivanje, a ove teme se pojave u njenoj svesti.
Kako objašnjavamo pojavu nametljivih misli
Posebno onda kada su praćene osećanjem zabrinutosti ili nekim drugim emocijama koje pokreću lučenje adrenalina, što razbuđuje osobu.
Kako objašnjavamo ovaj mentalni fenomen - pojavu nametljivih misli?
Ljudska psiha je veoma kompleksan sistem u kome naša svest i voljno Ja čine samo jedan deo. U takvom sistemu povremeno se pojavljuju unutrašnji konflikti, u kojima jedan deo nas - naše racionalno Ja - smatra da neka tema nije toliko važna, dok drugi deo nas, koji može da bude nesvestan, smatra da tema jeste važna.
I upravo ta nesvesna procena, da je data tema važna, daje joj izvesni emocionalni naboj i energiju da se „nameće" našem svesnom Ja.
Dobar primer je kada neko smatra da u nekom međuljudskom odnosu nije dobro odreagovao, tako da se kasnije veoma često priseća situacije i razmišlja o tome kako je trebalo da reaguje. Najčešće to čini nekoliko dana nakon date situacije. Iako osoba svesno smatra da joj data situacija nije toliko važna, na drugom nivou ona može da joj bude važna i može da se oseća uvređeno, osramoćeno ili da se ljuti na sebe. Drugim rečima, data situacija za osobu čini „nezavršeni posao", a ponovnim razmišljanjem o njoj ona pokušava da ga završi i da razreši situaciju.Najbolji način da se neko nosi sa nametljivim razmišljanjem jeste da sebe zapita: „Zašto je data tema meni toliko važna?" Do odgovora na to pitanje lakše se dolazi ako osoba osvesti svoju emociju koja je povezana sa datom temom. Otkrivanjem i spoznajom svoje prikrivene logike koja datoj temi pridaje važnost, osoba dobija mogućnost da sebe bolje upozna, da se sama sa sobom dogovori o datoj temi i da zaključi razmišljanje o njoj. Psiha najbolje funkcioniše kada svesni i nesvesni deo ličnosti dobro komuniciraju i sarađuju.
Izvor: Politika preuzeto sa:http://www.lovesensa.rs/
Nema komentara:
Objavi komentar